Ponúkame komplexné prístrojové vyšetrenia pohybového aparátu pomocou najmodernejších, neinvazívnych a bezbolestných metód.
DIAGNOSTIKA
RYDORAKU
Ryodoraku je systém diagnostiky a liečby vyvinutý Dr Yoshio Nakatani, MD, PhD., r 1940.cez rozsiahly výskum, Dr Nakatani meria elektrickú vodivosť a odolnosť na rôznych miestach v koži. On pomenoval tieto body odporu ryodoten alebo body dobrého spojenia. Dr Nakatani uskutočnil množstvo prípadových štúdií z jeho pacientov. Poznamenal 24 ryodoten na rukách a nohách, a čoskoro spoznal súvislosť medzi ryodoten a pacientovým autonómnym nervovým systémom. On pomenoval túto novú diagnostiku a liečbu systémom Ryodoraku, čo znamená doslova "dobré vodivé spojenie".
Neurometer analyzuje elektrický prúd a zakreslí vašu Ryodoraku graf, Počítač-tvorí graf, ktorý je základom pre diagnostiku zdravotného stavu. Ryodoraku graf ukazuje snímku o Vašom zdraví v tomto okamihu, ale môže byť tiež použitý na predpovede, a prípadne zabrániť, budúcim zdravotným problémom, ktoré by sa u vás mohli vyskytnúť.

V našom neštátnom rehabilitačnom centre poskytujeme široké spektrum procedúr preplácaných zdravotnými poisťovňami ale aj doplnkové procedúry pre samo platcov.
TERAPIA
LASEROTERAPIA
Laseroterapia patrí medzi fyzikálnu terapiu, ktorá využíva svetlo a ovplyvňuje biologické procesy v tele. Uľahčuje prekonávanie bolestivých symptómov – typických pre muskuloskeletálne patológie. Účinne podporuje obnovu funkčnosti ovplyvnenej traumami, preťažovaním alebo chirurgickými operáciami.
Laseroterapia je neinvazívna a bezbolestná.
Vďaka laseroterapii môže pacient s dlhotrvajúcim účinkom rýchlo prekonať fázu akútnej bolesti a dosiahnuť tak vyššiu kvalitu života a rýchly návrat ku každodenným aktivitám. U veľkého počtu pacientov sú výsledky zjavné už po prvej aplikácii a vedecké štúdie dokazujú, že medzi štvrtou a piatou aplikáciou dochádza k zredukovaniu bolesti najmenej o 50% a znovunadobudnutiu funkčnosti kĺbov. Liečbu vykonávame prístrojom s najlepšími špecifikáciami na trhu. Ide o liečbu prístrojom.
MLS ® robotizovaný laser M8
s využitím infračerveného žiarenia vlnovej dĺžky 808 nm a 905 nm.
Aké konkrétne problémy rieši táto liečba?
Najčastejšie indikácie:
- Akútne kožné lézie / Artritída,
- Bolesť bedrového kĺbu,
- Bolesť bedrovej chrbtice,
- Bolesť kolena,
- Bolesť krčnej chrbtice,
- Bolesti kĺbov,
- Brachiálna neuralgia,
- Burzitída,
- Hematóm / Opuchy,
- Ischias,
- Pomliaždeniny,
- Svalové poranenie,
- Svalový spazmus,
- Tendinitída,
- Výrony / Vredy,
- Vyvrtnutia,
- Zápal plantárnej fascie ("Achillova päta),
- Covidoví pacienti a Post-Covidové príznaky.
Ako prebieha liečba laserom?
Ide o časovo nenáročnú ambulantnú liečbu. Liečba trvá približne 3 až 15 minút v závislosti od ošetrovacej plochy a zvyčajne zahŕňa 5 až 15 sedení, opakuje sa najlepšie každý deň v priestoroch našej fyzioterapie.
Akútne patológie všeobecne vyžadujú nižší počet aplikácií (2 až 8).
Chronické patológie vyžadujú vyšší počet aplikácií (8 až 15).
Počas udržiavacej fázy sa môže jedna liečba opakovať raz alebo dvakrát do mesiaca, podľa klinického stavu pacienta.
Liečba nie je hradená z verejného zdravotného poistenia.
Aké sú kontraindikácie tejto liečby?
- Ošetrenia očí a očnej oblasti,
- Ošetrenia v oblasti kardiostimulátora,
- Pacienti, ktorí:
- majú potvrdenú precitlivenosť na ošetrenie infračerveným laserom,
- trpia epileptickými záchvatmi vyvolávanými svetlom,
- užívajú antikoagulačné lieky,
- trpia hemoragickou diatézou,
- sú tehotní (závisí od oblasti aplikácie),
- majú podozrenie, že majú vážne infekčné ochorenie a/alebo ochorenie, pre ktoré je zohrievanie tkanív kontraindikované,
- sú HIV pozitívni,
- majú neoplasie,
- užívajú lieky, ktoré môžu spôsobovať precitlivenosť na svetlo.
Ako vlastne laseroterapia funguje?
Laserový lúč najskôr dopadá na kožu, aby svetelná energia (fotóny) vstúpila do tkanív, kde fotóny interagujú s inými molekulami (chromofórmi), ktoré vyvolávajú rôzne biologické účinky. Dochádza k lokálnemu ohriatiu s cieľom zvýšiť teplotu tkaniva na úľavu od bolesti a stuhnutia svalov a kĺbov, artritickej bolesti alebo svalových kŕčov. Dočasne sa zvyšuje lokálny krvný obeh a/alebo napomáha uvoľniť svaly. Laseroterapia podporuje lokálne cievne funkcie a redukciu zápalu, edému a symptómov bolesti. Urýchľuje biochemické reakcie, a tým aj bunkový metabolizmus, napomáhajúc tak procesom hojenia a obnovy tkanív.
Analgetický efekt získaný z:
- redukcie zápalovej zložky,
- redukcie edému,
- redukcie svalových kŕčov,
- zvýšenej syntézy endorfínov,
- modulácie vedenia bolesti.
Protizápalový a protiedémový efekt získaný z:
- vazodilatácie a modulácie priepustnosti lymfatických a kapilárnych ciev,
- inhibície produkcie prozápalových molekúl.
Biostimulačný efekt získaný z:
- zvýšeného zásobovania živín, kyslíka a rastových faktorov pomocou vazodilatácie,
- aktivácie bunečných funkcií,
- obnovenia a modulácie metabolizmu bunečnej energie,
- modulácie bunečnej proliferácie (napr. nervová regenerácia),
- indukcie obnovy svalových vlákien,
- modulácie syntézy a organizácie proteínov matrix,
- kontroly formácie a organizácie zjazveného tkaniva.
MLS® laserová terapia 3. tisícročia
Synchronizácia, ktorá je charakteristická pre pulz MLS®, je výsledkom 30-ročných skúseností poznamenaných neustálym zlepšovaním výkonu laserového zdroja, vedomostí o biologických a klinických účinkoch s odhodlanosťou vytvoriť bezpečnú a účinnú terapiu, ktorá bude individuálne prispôsobená pre potreby liečby.
Vďaka prístrojom s laserovou terapiou MLS® môžu pacienti veľmi rýchlo prekonať akútnu fázu bolesti s dlhotrvajúcimi výsledkami, získajú kvalitnejší život a budú sa môcť v krátkom čase vrátiť k bežným každodenným aktivitám, ako sú práca, šport a spoločenský život. Laserová terapia MLS® môže nielen pomôcť prekonať bolestivé symptómy typické pre muskuloskeletálne patológie, ale zároveň predstavuje cennú pomôcku pri rehabilitácii, keďže účinne podporuje obnovenie funkcií poškodených úrazom, nadmerných používaním a operáciami.
Laserová terapia MLS® je založená na globálnom prístupe: ošetrenie je rozšírené na celé svalové skupiny v závislosti od patológie a následne je lokalizované na spúšťacie body.
Laserová terapia MLS® je indikovaná na liečbu bolesti a svalových spazmov, stuhnutých kĺbov a bolesti spôsobenej artritídou. Podporuje a zvyšuje krvný obeh a uvoľňuje svaly.
Výhody MLS® laseroterapie:
- odoznenie bolesti, zápalu a opuchu už po prvých aplikáciách
- krátke časy ošetrenia (3 -10 minút)
- dlhodobý účinok
KRÁTKY ČAS LIEČBY Pacient môže veľmi rýchlo prekonať akútnu fázu bolesti; zníženie bolesti je zreteľné už po prvej aplikácii.
ŽIADNE VEDĽAJŠIE ÚČINKY Vďaka analgetickým a protizápalovým účinkom je laserová terapia MLS® správnou voľbou pre manažment bolesti, pričom umožňuje účinné ošetrenie bez vedľajších účinkov.
SIMULTÁNNE PÔSOBENIE Kombinácia a synchronizácia špecifických kontinuálnych a pulzných emisií do jediného pulzu vedie k synergii a posilňuje jednotlivé účinky na zápal, opuch a bolesť.
MLS® laserová terapia je účinná pri nasledovných stavoch:
- Akútne kožné lézie / Artritída
- Bolesť bedrového kĺbu
- Bolesť bedrovej chrbtice
- Bolesť kolena
- Bolesť krčnej chrbtice
- Bolesti kĺbov
- Brachiálna neuralgia
- Burzitída
- Hematóm / Opuchy
- Ischias
- Postcovidový syndróm
- Pomliaždeniny
- Svalové poranenie
- Svalový spazmus
- Tendinitída
- Výrony / Vredy
- Vyvrtnutia
- Zápal plantárnej fascie
( " Achillova päta " )
Chiropraxia je liečebná metóda manuálneho posúvania "naprávania" postihnutých kĺbov, väzív a svalov, najmä chrbtice, a jej účinku na nervový systém. Je to súbor manipulačných techník, založených na pohybe časti tela riadených terapeutom, ktoré umožňujú napravenie kĺbov ako aj nekĺbových kostných spojení i svalov.
Základy tejto techniky tvorí podporenie samoliečebnej schopnosti organizmu a prepojenosť chrbtice s telesnými funkciami. Úlohou chiropraktika je dostať toto prepojenie do rovnováhy – nápravou kĺbov a platničiek upravením polohy chrupaviek. Terapeut lieči bolesti chrbta, krížov, krčnej chrbtice, hlavy, zlepšuje ohybnosť kostrového svalstva a má sekundárny vplyv na zlepšenie neurologických funkcií tela ako celku.
Hlavným cieľom je odstránenie bolesti a kvalitatívne zlepšenie ohybnosti pohybového aparátu. Veľmi dôležitou súčasťou je správne dýchanie, presnejšie rytmus dýchania. Pri výdychu dochádza k celkovému uvoľneniu tela, a tým aj k uvoľneniu napätia v postihnutej časti. Výdych tak umožňuje bezpečnú a účinnú manipuláciu.
Ľudské telo je každý deň zaťažené nerovnomerne, a tak sa stáva, že po preťažení niektorých svalových skupín vznikne spazmus (svalový kŕč), ktorý zapríčiní následnú luxáciu, vyvrtnutie alebo inú deformáciu pohybového aparátu na úrovni kostí. Telo do istej miery vie takéto nerovnosti naprávať, ak sa človek venuje aspoň sporadicky nejakému športu, ktorý mu zaručí regeneráciu. Málo ľudí si uvedomuje, že tieto blokády sa podieľajú aj na iných zdravotných ťažkostiach a nespôsobujú len stuhnutie svalstva. Z miechy vychádzajú zväzky nervov, ktoré smerujú k vnútorným orgánom. Poruchy inervácie potom vedú k narušeniu funkcie príslušného orgánu.
Dnes už moderný prístup vychádza z poznatkov, že vo vnútri každého kĺbu chrbtice je väzivová platnička podobná menisku v kolene, ktorá sa pri tzv. blokáde stlačí medzi kĺbové plôšky. Tým bráni normálnej pohyblivosti a spustí kaskádu ďalších zmien ako svalová stuhnutosť, opuch, bolestivosť a pod..
V prípade funkčných blokád v oblasti krčnej chrbtice sa prejavia ťažkosti a spôsobujú bolesti hlavy, točenie hlavy, pocity neistoty, pocit na vracanie, tlak za očami, napätie v oblasti šije, zátylku a temena.
V oblasti hrudnej chrbtice bolesti vystreľujú pozdĺž rebier, je možné cítiť zvieranie hrudníka najmä pri nádychu a pod. V prípade bedrovej chrbtice sú to najmä bolesti v krížoch s propagáciou do končatín, bedier ale aj slabín.
Pred každým chiropraktickým ošetrením pre vyššie uvedené ťažkosti je nutné vylúčiť ochorenie interné (napr. infarkt myokardu) alebo chirurgické (náhla príhoda brušná) a pod.
Všetky služby
ELEKTROLIEČBA
Patrí k fyzikálnej terapii, pri ktorej je
využívaný liečebný účinok rôznych foriem elektrickej energie. Elektroliečba v
prevažnej miere využíva svoje analgetické účinky, zlepšuje krvnú cirkuláciu a
výživu tkanív.
Čo je elektroliečba?
Elektroterapia (elektroterapia) je oblasť fyzioterapie zahŕňajúca liečbu chorôb nervovosvalového systému pomocou prúdov rôznych vĺn, rôznej frekvencie a intenzity, modulovaných amplitúdou aj frekvenciou. Používa sa ako v medicíne a rehabilitácii pacientov, tak aj ako doplnok k iným formám fyzikálnej terapie. Cieľom ošetrení je liečiť bolesť, zvýšiť prekrvenie tkanív a stimulovať ich k urýchleniu regenerácie. Elektroliečba tiež podporuje vstrebávanie opuchov a výronov v kĺboch vznikajúcich pri úrazoch a preťaženiach. Rozsah možností, ktoré ponúka elektroliečba, umožňuje dosiahnuť široké spektrum liečebných účinkov.
Existuje mnoho tvarov vĺn, ktoré majú priaznivé účinky na tkanivá: pulzné prúdy TENS, pulzné prúdy SP-TENS, interferenčný prúd (Nemeca), galvanické pokovovanie, ionoferéza, mikroprúdy, EMS prúd, tonolýza, Trabertov prúd, diadynamický prúd (Bernard), Kotzov prúd ( ruská stimulácia), trojuholníkové a pravouhlé impulzné prúdy a unipolárne vlnité prúdy. Ich použitie sa volí na základe cieľa terapie pacienta a jeho individuálnej citlivosti na podnety. Jednotlivé metódy sa od seba líšia v závislosti od tvaru impulzu, jeho trvania, amplitúdy, premennej alebo konštantnej frekvencie a jeho hodnoty. Pre použité ošetrenia sa volí aj počet elektród, ich veľkosť a spôsob toku prúdu v závislosti od ich umiestnenia. Elektroliečbaje obzvlášť cenený pre bezpečnosť liečby a účinnosť pri liečbe bolesti.
Ako pacientom pomáha elektroliečba?
Elektrický prúd používaný vo fyzikálnej terapii ovplyvňuje elektrofyziologické procesy prebiehajúce v bunkách tela. Najžiadanejšie terapeutické účinky sú: stimulácia nervov a svalov, urýchlenie regenerácie tkanív, svalová relaxácia, úľava od bolesti, liečba zápalov a regenerácia tkanív. Z tohto dôvodu sa používa ako pri športových úrazoch a pomliaždeninách, tak aj pri liečbe ochorení nervovosvalového systému (degeneratívne ochorenia, neuralgia, artróza či zápaly nervových pletení).
Elektroliečba je tiež neoddeliteľnou súčasťou rehabilitácie telesne postihnutých ľudí.
Aplikácia elektroliečby.
Aké choroby lieči elektroliečba?
Množstvo aplikácií elektroliečby a jej pozitívny vplyv na organizmus umožňuje dosiahnuť pozitívne liečebné účinky pri mnohých ochoreniach a neduhoch. Elektroliečba rozšírením ciev a zlepšením krvného obehu zlepšuje výživu tkanív a ich schopnosť regenerácie. Zvyšujú tiež komfort ľudí trpiacich chronickými ochoreniami a podporujú rehabilitáciu pacientov s poškodením pohybového aparátu.
Elektroliečba pôsobí protizápalovo a analgeticky, napr. prostredníctvom uvoľňovania endorfínov, trofických a tonických účinkov a aktivácie mechanizmu ovládacej brány Wall a Melzack.
Elektroliečba podporuje liečebné
a rehabilitačné procesy pri nasledujúcich ochoreniach:
Choroby pohybového aparátu - artróza, degeneratívne ochorenia, reumatické ochorenia a diskopatie, bolesti chrbta, osteoporóza, zápaly kĺbov a periartikulárnych tkanív;
Choroby nervového systému - ischias, brachialgia, chronické zápaly nervových pletení a nervových koreňov, neuralgia, zápal periférnych nervov, neuralgia, podráždenie nervových koreňov
Choroby tkanív a patologické stavy - jazvy a kontraktúry, hojenie rán a vredov, resorpcia exsudátov, hematómov a edémov;
Úrazy a úrazy – zlomeniny, svalové poranenia, bolesti spojené s úrazmi;
Slabosť a narušenie svalovej práce - zníženie svalového tonusu, elektrostimulácia denervovaných svalov, stimulácia atrofujúcich svalov, rehabilitácia spastických svalových obrn, liečba zvýšeného svalového tonusu, nárast svalovej hmoty a sily.
Význam elektroliečby spočíva v tom, že svojimi prostriedkami ovplyvňuje dráždivosť, látkovú premenu v tkanivách alebo priamo funkciu orgánov a celého tela.
Indikácie: Vertebrogénne bolestivé syndrómy, neuralgie, polyneuritídy, slabé obrny, stavy zvýšenia, alebo zníženia dráždivosti motorických nervov, degeneratívne a chronické zápalové ochorenia pohybovo podporného systému, predovšetkým pri postihnutí malých kĺbov rúk a nôh, pri svalovom reumatizme a ostatných foriem mimo kĺbového reumatizmu, poúrazové stavy, vazoneurózy. Zlepšuje výživu a obranyschopnosť organizmu, urýchľuje regeneračné deje v organizme, má analgetický účinok i bez chémie a bez nežiaducich účinkov.
Kontraindikácie: Všetky akútne ochorenia s teplotou, pokročilé stavy chorôb srdcovocievneho systému s nebezpečenstvom srdcového zlyhania. Choroby, pri ktorých je pacient ohrozený embóliou, väčšie defekty kože po úrazoch, poruchy citlivosti.
ULTRAZVUKOVÁ TERAPIA
Terapia ultrazvukom ma blahodarné účinky medzi ktoré bez patria uvoľňovanie stuhnutého svalstva, odstránenie bolesti, zmierneniu zápalových procesov a mikromasáž v mieste aplikácie.
Objavte pozitívne vlastnosti ultrazvukovej terapie
Fyzikálna terapia je liečebný systém využívajúci účinky rôznych druhov fyzikálnych javov na ľudské telo. Tieto fyzikálne podnety sa využívajú na vyvolanie požadovaných zmien v ľudskom organizme. Metódy fyzikálnej terapie sa uplatňujú pri udržiavaní, podpore a prinavrátení zdravia v procese rehabilitácie. Poznáme viac druhov fyzikálnej terapie, medzi tieto patrí aj ultrazvuková terapia.
Ako funguje ultrazvuková terapia?
Ultrazvuková terapia využíva mechanické vlastnosti zvukových vĺn s vysokou frekvenciou. Pre terapeutické účely sa využíva frekvencia 1 až 3 MHz, ktorá účinne preniká do povrchových aj hlbokých tkanív. Pri aplikácii ultrazvuku neprechádza tkanivom elektrický prúd. Ultrazvuk sa dá označiť ako prístroj, ktorý mechanicky stimuluje alebo masíruje molekuly a molekulárne častice v tkanive. Následne dochádza k lokálnemu prekrveniu ošetreného tkaniva v dôsledku premeny mechanickej energie na energiu tepelnú. Výhodou ultrazvukovej terapie je, že nie je bolestivá a poskytuje možnosť ošetrenia väčšej plochy.
Ultrazvuk má na ľudský organizmus významné fyziologické účinky, ktoré napomáhajú v rehabilitácii postihnutého tkaniva. Medzi tieto účinky patrí svalová relaxácia, zlepšenie prekrvenia tkaniva dôsledkom zvýšenia priepustnosti kapilár, urýchlenie metabolizmu, či pokles aktivity vegetatívnych nervov s následným prekrvením tkaniva. Aplikáciou ultrazvuku sa tiež zvyšuje schopnosť regenerácie poškodeného tkaniva. Dôležité je spomenúť tiež analgetické účinky ultrazvuku.
Liečba ultrazvukom
Zvyčajne sa ultrazvuková terapia aplikuje použitím malej kovovej hlavice, ktorá vysiela ultrazvukové vlny. Po dobu 3 až 5 minút sa hlavica plynule pohybuje po pokožke. Pri akútnych poraneniach sa táto liečba môže opakovať 1 až 2-krát denne a pri chronickej bolesti menej často. Dávka ultrazvuku sa líši intenzitou alebo frekvenciou ultrazvukových vĺn. Ak sa poranené tkanivo nachádza vo väčšej hĺbke, používa sa nižšia frekvencia, pri ktorej ultrazvukové vlny prenikajú hlbšie do tkaniva. Vyššia frekvencia sa používa na ošetrenie poranení bližších k povrchu kože.
Výhody ultrazvukovej terapie
Hlavnou výhodou tejto metódy je, že zvyšuje prietok krvi v ošetrovanej oblasti, podporuje obnovenie tkaniva a tým zrýchľuje liečebný proces. Tiež zmierňuje opuchy, ktoré bývajú hlavným zdrojom bolesti. Hlavnou zložkou mäkkého tkaniva v šľachách a väzivách je kolagén, ktorého produkcia sa stimuluje aplikáciou ultrazvuku. Ultrazvuk zlepšuje rozpínavosť kolagénu, čo môže mať pozitívny vplyv na jazvy objavujúce sa po zranení.
Pri ultrazvukovej terapii sa využíva úplne nový rad ultrazvuku a elektroliečby: BTL-4000 Smart a Premium.
Patrí k najvyspelejším technológiám vo svojom odbore s vysoko pokročilým rehabilitačným systémom, ktorý zahŕňa dva spôsoby terapie : elektroliečbu a ultrazvuk. Vďaka vynikajúcim parametrom a širokému sortimentu aplikátorov a doplnkov prináša pacientom väčšie pohodlie.
Indikácie ultrazvuku
Využitie ultrazvuku je naozaj pestré a pomáha riešiť mnohé zdravotné problémy. Spomenúť môžeme napríklad bolesti kĺbov pri degeneratívnych chorobách, artróze, reume a opuchoch kĺbov. Pôsobí tiež na pätovú ostrohu, tenisový lakeť, či zápaly šliach. Pozitívne účinky prejavuje pri liečbe natiahnutých svalov, zápale sedacieho nervu, lieči bolesti po zahojení pásového oparu, poúrazové stavy a mnohé ďalšie.
Kontraindikácie aplikácie ultrazvuku
Vzhľadom k tomu, že aplikácia ultrazvuku výrazne prekrvuje tkanivo, neodporúča sa jeho použitie v prípade hematómov, čerstvého krvácania, či čerstvej zlomeniny. V následnej liečbe je však aplikácia ultrazvuku vhodná. Ultrazvuk sa neaplikuje na epifýzu rastúcich kostí detí a na nervy a kostné výrastky tesne pod kožou.
Kontraindikácie ultrazvukovej terapie
aplikácia v oblasti očí, mozgu, hrudníka – miechy, srdca
aplikácia nad parenchymatickými orgánmi – pečeň, slezina, pľúca, endokrinné žľazy, gonády
výstupky kostí tesne pod kožou – tŕňové výbežky stavcov, členky, epikondyly
periférne nervy blízko pod povrchom kože
hojace sa fraktúry, epifýzy rastúcich kostí
stav po laminektómii
alergie na používané ultrazvukové gély
ťažké mykózy, onychomykózy, akútne virózy
zvláštnu pozornosť treba venovať pacientom a hypotenziou alebo hypertenziou
epifýzy rastúcich kostí
juvenilný diabetes
Všetky služby
ELEKTRO- DISTANČNÁ TERAPIA PRÍSTROJOM VAS
Bezkontaktný elektroliečebný prístroj využívajúci elektrické prúdy vznikajúce na základe Faradayovej elektromagnetickej indukcie v liečenom tkanive. Pôsobí na tkanivo regeneračne, zmierňuje bolesť a vyvoláva lokálne prekrvenie tkaniva v miestne aplikácie.
DIATERMIA
Diatermiu odporúča lekár vtedy, ak je
potrebné prehriať hlbšie štruktúry tela bez poškodenia kože. Táto procedúra
pôsobí na cirkuláciu krvi a lymfy, zlepšuje látkovú výmenu, uvoľňuje sťahy
hladkého svalstva, lokálne zvyšuje metabolizmus a znižuje bolesť.
MAGNETOTERAPIA
Magnetoterapia je neinvazívna, tichá a pacient sa pred zákrokom nemusí ani vyzliecť. Jej prínos závisí na konkrétnom ochorení a od konkrétnej reakcie pacienta. Výsledok môže byť okamžitý, alebo sa dostaví po niekoľkých sedeniach. Magnetoterapia spočíva v pôsobení stáleho či striedavého magnetického poľa na ľudský organizmus.
Magnetoterapia je liečebná metóda v oblasti fyzikálnej terapie, ktorá využíva pulzné magnetické pole na liečbu rôznych zdravotných ťažkostí. Ide o neinvazívnu metódu liečby, čo znamená, že si nevyžaduje chirurgický zákrok. Magnetoterapia sa stáva čoraz populárnejšou aj vďaka svojim liečebným účinkom, bezpečnosti a pohodlnosti pri aplikácii.
Liečba syndrómu karpálneho tunela
Ortéza karpálneho tunela
Prehliadanie problémov a nedostatočná liečba môžu spôsobiť trvalé poškodenie nervov a svalov. S liečbou sa preto oplatí začať čo najskôr.
Ako teda liečiť syndróm karpálneho tunela?
- Prvým a najjednoduchším krokom v liečbe je obmedzenie aktivít, ktoré problémy so zápästím zhoršujú.
- Pri činnostiach, ktoré ruku namáhajú, sa odporúčajú pravidelné pauzy a uvoľňovacie cviky.
- Dobrým pomocníkom je aj dlaha alebo ortéza. Nosiť sa môže aj v noci, keď bolesti karpálneho tunela bývajú silnejšie ako cez deň.
- Krátkodobo je možné užívať lieky proti bolesti (nesteroidné antireumatiká). Využívajú sa aj kortikosteroidy, ktoré uľavujú od bolesti, opuchov a zápalu.
- Ďalším možným spôsobom liečby je operácia karpálneho tunela. [12]
Pozor
Liečbu syndrómu karpálneho tunela môže určiť iba lekár po zvážení vášho celkového zdravotného stavu. Nevyužívajte preto tento článok ako návod na liečebný postup, ten môže stanoviť iba lekár.
Masť na karpálny tunel
Pacienti sa v lekárňach a ordináciách často pýtajú, či sa dajú používať nejaké "domáce lieky" na syndróm karpálneho tunela. Úľavu od bolesti môžu priniesť masti – napríklad tie s obsahom mentolu. [13] Ďalším variantom sú masti s rôznymi bylinnými extraktmi, ktoré sa nanášajú na zápästie a ruku. S ich výberom poradí buď lekár alebo lekárnik.
Doplnky stravy pri syndróme karpálneho tunela
- Správne poskladaný jedálniček môže pri problémoch s karpálmi zmierniť prejavy tohto syndrómu.
- Obmedzte jedlá, ktoré podporujú zápal. Napríklad potraviny s vysokým obsahom cukru, mäsové výrobky s vysokým množstvom nezdravých tukov, vyprážané a solené pokrmy.
- Ryby, zeleninu, orechy, ovocie a bylinky zaraďte do svojho jedálnička.
- Doplnky stravy s obsahom vitamínu B12, B6 a omega-3 mastné kyseliny. [14]
Syndróm karpálneho tunela a operácia
Po operácii karpálneho tunela majú pacienti ranu na zápästí
K operácii sa pristupuje v situáciách, keď žiadne iné postupy nepomáhajú, alebo keď sú príznaky syndrómu karpálneho tunela závažné. Cieľom operácie je uvoľniť tlak na nerv v zápästí a zbaviť pacienta bolesti. [15]
Doba hojenia po operácii karpálneho tunela je niekoľko týždňov až mesiacov. Zahojenie viditeľnej rany na koži je ale rýchlejšie a trvá niekoľko týždňov. Pri zotavovaní po operácii je potrebné ruku zaťažovať postupne a nevystavovať zápästie extrémnym pozíciám alebo veľkej záťaži. [16]
Ako riešiť opuch po operácii?
Operácia karpálneho tunela má rovnako ako akákoľvek iná operácia určité riziká. Môže ísť napríklad o infekciu alebo opuch v mieste operácie. Akékoľvek komplikácie pri hojení je potrebné riešiť s lekárom, ktorý stanoví najvhodnejší postup. [17] Všeobecne na opuchy pomáhajú napríklad studené obklady. [18]
Prevencia a cvičenie pri syndróme karpálneho tunela
Zásady prevencie syndrómu karpálneho tunela možno zhrnúť do 5 bodov.
- Uberte na sile. Pri mnohých každodenných činnostiach nevedomky tlačíte na zápästie veľkou silou bez toho, aby to bolo potrebné. Ide napríklad o kŕčovité držanie počítačovej myši, písanie na klávesnici alebo držanie volantu.
- Praktizujte uvoľňovacie cviky. Opakujte ich v priebehu každého dňa.
- Dbajte na správne držanie celého tela. Na syndróm karpálneho tunela má vplyv aj pozícia hlavy, ramien a krčnej chrbtice.
- Noste rukavice. Pri práci v chlade ich nezabudnite nosiť.
- Upravte si pracovné prostredie. Usporiadajte si pracovné prostredie tak, aby bolo pohodlné a nemuseli ste robiť neprirodzené pohyby rukami. [19]
Cvičenie a "karpály"
Cvičenie pri syndróme karpálneho tunela vám môže uľaviť od nepríjemných bolestí. Vyskúšajte 5 jednoduchých cvikov, ktoré sa dajú robiť aj vo chvíľach, kedy sedíte pri stole alebo čakáte na autobus.
- Opakovane zatínajte a otvárajte päsť. Cvik niekoľkokrát opakujte.
- Zdvihnite ruky nad hlavu, umožníte tak lepšie prúdenie krvi. [20]
- Ohýbajte jemne zápästie smerom hore a dole.
- Položte dlaň na stôl a druhú ruku dajte kolmo cez chrbát ruky. Zápästie a prsty spodnej ruky zdvíhajte, druhou rukou na ňu vyvíjajte tlak smerom dole.
- Stláčajte opakovane malú penovú loptičku v dlani. [21]
Inšpiráciu na ďalšie naťahovacie cviky a nácvik správneho držania hornej časti tela ponúka aj joga. Nechajte si poradiť od kvalifikovaného lektora jogy, ktorý vám cviky predvedie, aby ste ich robili správne. [22]
Cvičenia na karpálny tunel
Cvičenia na syndróm karpálneho tunela - naťahovanie zápästia
Cvičenia na syndróm karpálneho tunela - stláčanie loptičky v dlani
Dôležité upozornenia pri riešení karpálneho tunela
Nenechajte problémy s karpálnym tunelom dôjsť do fázy, kedy budete trpieť silnými bolesťami.
Myslite v práci aj doma na ergonómiu, teda optimálne rozmery a usporiadanie pracovnej plochy a všetkých pomôcok. Dôležitá je aj pohodlná pozícia tela pri práci.
Nepreťažujte sa.
Najčastejším dôvodom syndrómu karpálneho tunela je preťažovanie. Niekedy sa hodnotí ako choroba z povolania. V Česku tvorí tento syndróm významnú časť všetkých chorôb z povolania.
THERAPY BTL-TR
BTL-6000 TR-Therapy (Targeted Radiofrequency Therapy - Selektívna rádiofrekvenčná terapia) distribuuje vysokofrekvenčné elektromagnetické vlnenie do požadovaného tkaniva, čo vedie k selektívnej tkanivovej hypertermii. Medzi najčastejšie indikácie patria lokálne svalové kŕče, spúšťače bolestí, bolesti svalov, zápaly šliach, bolesti krčnej chrbtice a poúrazové opuchy. Bezprostredný terapeutický účinok je pacientom okamžite vnímaný a pretrváva dlho po terapii.
MOTODLAHY
Sú efektívne rehabilitačné pomôcky vyrobené na základe vedeckých štúdií. Motodláha slúži k rehabilitácii a čo najrýchlejšiemu uzdraveniu pacienta. Tzv. CPM (Continous Passive Motion) terapia je liečebná rehabilitačná metóda za pomoci rehabilitačných pomôcok, ktoré zabezpečujú šetrnú pasívnu pohybovú liečbu kĺbov. Pri používaní motodláhy Artromot nedochádza k poškodeniu kĺbov následkom imobilizácie, naopak je umožnený rýchlejší návrat pacienta do bežného života. Pravidelné cvičenie s motodláhou zväčšuje rozsah pohybu kĺbov bez vedľajších následkov. Motodláhy sú vhodné aj na následnú domácu rehabilitáciu po operáciách (plastiky predných/zadných skrížených väzov, postranných väzov, po totálnych endoprotézach bedrových kĺbov alebo operáciách kolien).
SM SYSTÉM
Pri cvičení používame prirodzenú koordináciu chôdze, ktorú rozdeľujeme do jednotlivých cvikov. Pri cvičení opravujeme chybnú realizáciu v jednotlivých častiach a po zvládnutí čiastkových cvikov spájame cviky v optimálne koordinovanú chôdzu
Hlavný efekt metódy je vyvolanie trakčnej (naťahovacej) sily v oblasti
medzistavcovej platničky. Vďaka tomu sa tlak vyvíjaný na platničku zníži a
platnička môže lepšie vykonávať svoju funkciu. Tohto efektu dosahujeme
aktiváciou špirálových svalových reťazcov, ktoré zužujú obvod pása a ťahajú
telo smerom nahor. Týmto spôsobom je chrbtica pri pohybe aktívne stabilizovaná.
McKenzie
Je to diagnostický a terapeutický systém, ktorý je založený na mechanizme produkcie a eliminácie bolesti v priamom dôsledku na pohyb alebo polohu celého tela. Terapia je vhodná pre celý pohybový systém, tzn. krčnú chrbticu, hrudnú, driekovú ale aj periférne kĺby ako napr. rameno, koleno. Ide o podrobnú diagnostiku, dôsledné odobratie anamnézy a následné vybratie jednej polohy alebo opakovaného pohybu. Terapia je individuálna a cielená. Rieši príčinu, nie dôsledok.
REDCORD S-E-T
Redcord S-E-T, nórsky prístroj firmy Nordisk Terapi, je mechanické zariadenie umožňujúce zavesenie časti tela. V závese je možné polohovať, vykonávať aktívny aj pasívny pohyb, dávkovať cvičenia s postupnou záťažou. Systém lán a popruhov umožňuje efektívnu diagnostiku, liečbu ale aj prevenciu pohybových problémov v každom veku. S-E-T koncept je zameraný na liečbu pohybového aparátu, vertebrogénnych ochorení aj poúrazových stavov. Ide o individuálny prístup ku klientovi a aktívny prístup k terapii.
KINESIOTAPING
Lepenie špeciálnych pásikov (tejpov) na holú kožu. Tejpy dokážu nahradiť bandáže, obväzy a analgetiká, zabezpečia rýchlejší a šetrnejší fyziologický pohyb. Tejp je vyrobený na báze bavlny, s elastickými vlastnosťami, ako má ľudská koža- preto na nej dobre prilieha.
AKUPUNKTÚRA
Akupunktúra je starodávny systém liečby, ktorý vychádza z tradičnej čínskej medicíny. Je založená na teórii, že v tele sa nachádzajú akupunktúrne dráhy (čiže meridiány), ktorými prúdi životná energia čchi. Keď sa dráhy zablokujú, energia nemôže optimálne prechádzať telom, a tak vznikajú rôzne choroby, neduhy tela i duše. Takto vzniknuté problémy možno následne riešiť stimuláciou akupunktúrnych bodov, ktoré ležia na meridianových dráhach.
LASEROTERAPIA1
Laser je jednou z procedúr zo skupiny svetloliečby. Laseroterapia využíva biostimulačný efekt lúča, pôsobiaceho ako spúšťací mechanizmus na urýchlenie regenerácie tkanív a aktiváciu činnosti buniek. Liečba laserom utišuje bolesť, pôsobí proti opuchom a zápalom, stimuluje obranyschopnosť organizmu a rozširuje cievy.
Robotizovaný laser M8 s unikátnym MLS pulzom bude už onedlho k dispozícii aj pre pacientov našej Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v ÚVN SNP Ružomberok – FN.
Výsledky medicínskych štúdií aj praktické skúsenosti potvrdzujú, že pre pacientov, ktorí prekonali pľúcnu formu COVID-19, je vhodným riešením práve terapia pomocou MLS laseru – predovšetkým pri dychových ťažkostiach, kašli a bolesti v hrudnej časti chrbtice.
Vysokovýkonný laser lieči rýchlo a účinne. V jednom kroku odstraňuje bolesť, zápal, opuch, stimuluje obnovu - hojenie poškodených tkanív, podporuje a zvyšuje cirkuláciu krvi a uvoľňuje svaly.
Okrem tzv. postcovidového syndrómu je terapia týmto prístrojom určená na liečbu rôznych druhov poúrazových poškodení tkanív a zápalov šliach, bolestí kĺbov a chrbtice, poškodení kĺbnych chrupaviek, opuchov, hematómov, využíva sa pri pooperačných stavoch, zlomeninách a v rôznych iných indikáciách
Laserová terapia MLS® (Multiwave Locked System) využíva kombináciu nízkej a vysokej energie laserového lúča prostredníctvom kvalitatívne nového impulzu, založeného na kombinácii a synchronizácii dvoch emisií laserového lúča, jedného s vysokým a druhého s nízkym výkonom.
Priaznivé účinky laserovej terapie potvrdené klinickými štúdiami:
- urýchlenie regenerácie tkanív v dôsledku biochemických reakcií na bunkovej membráne, ako aj v bunkách (v mitochondriách a lyzozómoch)
- analgetický efekt, odstránenie bolesti sekréciou beta-endorfínov
- stimulácia metabolizmu
- protizápalový účinok v dôsledku zníženia sekrécie zápalových cytokínov
- účinok proti opuchu
Pacienti sa môžu na liečbu objednať telefonicky - pondelok až piatok - na čísle 044/ 438 2538.
Na vyšetrenie je potrebné odporúčanie od špecialistu.
PLYNOVÉ INJEKCIE
Plynové injekcie výrazne napomáhajú zlepšovať výživu tkanív, vrátane patologicky zmeneného väziva, podporujú uvoľňovanie kyslíku viazaného v krvnom farbive, zlepšujú priepustnosť kapilár, ale tiež pružnosť kolagénu. Navodzujú také biochemické zmeny krvi, pri ktorých jej hlavnými prejavmi je významné zlepšenie prekrvenia miestneho i celkového. Pomáhajú k zlepšeniu prekrvenia srdcového svalu, majú protizápalové účinky, pomáhajú predísť vzniku trombóz, opuchov.
KOLAGÉNOVÉ INJEKCIE GUNA MD
Zmierňujú bolesť a zlepšujú pohyblivosť kĺbov spomalením fyziologickej degenerácie kĺbov a pridružených tkanív, a to vždy v tej oblasti, pre ktorú sú určené. Zároveň zmierňujú poškodenie spôsobené starnutím, nesprávnym držaním tela, sprievodnými chronickými ochoreniami, poraneniami a úrazmi. Obsahujú kolagén, ktorý pôsobí proti ochabnutosti spojivového tkaniva a látky rastlinného a minerálneho pôvodu, ktoré napomáhajú transportu kolagénu do cieľového tkaniva. Účinkujú komplexne na bolesti pohybového aparátu.
REBOX
ReBox terapia predstavuje elektro terapiu pôsobiacu cez povrch kože, ktorého výsledkom je odstránenie miestneho zakyselenia tkaniva. Zakyselené tkanivo je na miestach, kde nie je dostačné prekrvenie v dôsledku stiahnutého svalstva alebo zápalu alebo pohmoždenín, natrhnutí šliach/svalov pri úrazoch. ReBox terapia neporušuje povrch kože teda je neinvazívna, rýchla a účinná.

Príďte si vychutnať masáž do nášho rehabilitačného centra a zverte sa do rúk masérom z bohatými skúsenosťami.
MASÁŽ
KLASICKÁ MASÁŽ
Klasické masáž prináša hĺbkové uvoľnenie, odstraňuje únavu, preťaženosť, svalové kŕče, obnovuje pohyblivosť stuhnutých a bolestivých svalov. Pozitívne pôsobí proti stresu aj depresii, odbúrava napätie, napomáha k psychickej rovnováhe. Patrí k najviac využívaným druhom masáže.
